הפקת הלוויות

הפקת הלוויות: אירוע קשה אך מחייב במעמדו

במות עלינו יקירנו אנו רוצים לתכנן את דרכו האחרונה שתהיה כפי שאנו רואים כדרכו בחיים. לתכנן ולבצע עבורו טקס הלוויה מכובד עם תכנים שאנו חושבים שיאפיינו את דרכו בחייו ויהוו מעין הנצחת פועלו. בעייני רוחנו נראה טקס שבו נשלב דברים שיאמרו על פועלו במהלך שנות חייו, יושמעו מקצת מהשירים שאהב, משפחה וחברים יבכו את מותו בהספדים שיקריאו, ילכו אתו את דרכו האחרונה לקבורתו ואף יניחו על קברו פרחים וחלוקי נחל – הפקת טקס הלוויה.
טקס מהסוג הזה ועוד סוגים אחרים המותאמים למשפחה ולנפטר ניתן למצוא ב'דרך אחרת'.
'דרך אחרת' עוסקת בהפקת הלוויות. מתכננת עם המשפחה את מהלכו של הטקס החל מהפרטים המשמעותיים וכלה בפרטים הקטנים ביותר ומוציאה אל הפועל טקס מקצועי ומכובד המותאם לאישיותו של הנפטר ולמשפחתו. 'דרך אחרת' עושה את דרכו האחרונה מכובדת ומשמעותית מאוד בעבור משפחתו וחבריו שבאו להיפרד ממנו בפעם האחרונה.

 

כל הלוויה יכולה להציג לנו אירוע קשה שבאופן טבעי הוא מנת חלקו של כל אדם שחי עם אנשים אחרים על פני כדור הארץ. אירוע קשה זה הוא דבר מחייב על מנת ליצור מעמד ראוי הן עבור אדם שעבר מן העולם הזה והן עבור בני משפחתו וקרובים אחרים שמלווים אותו בדרכו האחרונה ורוצים לעשות זאת כראוי.

 

אם נביט לעומק ונבחן את האפשרויות השונות של הפקת הלוויות בישראל, נראה כיצד מדובר על אפשרות לעבור דרך קשה בתקופה מאוד לא פשוטה בצורה חיובית עד כמה שניתן. מדובר על אפשרויות שהן מעבר לסידורים שונים לגבי ההלוויה, אלא שהן מציגות אף סיוע סוציאלי רציני וליווי של המשפחה בכל התהליך הכואב.

 

הדאגה הרצינית לכל פרט במהלך ההלוויה

אפשר לתת לא מעט דוגמאות עד כמה הפקה מכובדת היא כזו שראוי לחשוב עליה בצורה רצינית בעת פטירתו של אדם יקר. בין אם אנו מדברים על כתיבה של הספדים מרשימים המציגים באמת את אופיו ואת ייחודו של אדם שנפטר, ובין אם אנו מדברים על הפקת הלוויות שכוללות הבאת רב או קבורה חילונית בהתאם לדרישת המשפחה, הרי שקל להבין את הערך של הפקה כזו.

 

במהלך הלוויה שמופקת בצורה אישית ואחראית, מזהים בני המשפחה עד כמה הם לא צריכים לדאוג לשום דבר ועד כמה הדאגה לצרכיהם אכן אמיתית. כך, הפקת הלוויות היא לא עניין של מה בכך, אלא שהיא מציגה את ערכה האמיתי של חברה המתמחה בכך, כמו חברת "דרך אחרת" שעומדת לצדם של אלו המלווים אדם שנפטר.

 

פתרונות מיוחדים בעלי תרומה מגוונת

מה שבולט מאוד לגבי שירות מעין זה של הפקה ברגע שצריכים ללוות את המנוח בדרכו האחרונה, הוא הדבר החשוב של יצירת פתרון מיוחד גם אל מול בעיות מורכבות מאוד שמציגים בני המשפחה או דרישות מיוחדות שיכולות להכריע רבות לגבי לא מעט משתתפים שרוצים לקחת חלק בטקס ההלוויה של אדם שהם מכירים.

 

נוכל לקחת כדוגמא את העובדה שלעתים יש קרובי משפחה או אנשים חשובים אחרים שנמצאים רחוק מאוד ולא יכולים לקחת חלק בטקס הפרידה בבית העלמין. כך, הפקת הלוויות שתכלול גם הסרטה של ההלוויה ואפילו שידור ישיר של הטקס למקומות מרוחקים בהם נמצאים קרובי הנפטר, היא הפקה שיש לה תרומה מגוונת עוד יותר.