זכרון יקירנו, מי הם היו, מה היה פועלם, מהי המורשת והדרך שהם מותירים מאחור בכדי שילכו בה גם הדורות הבאים

צור קשר

שקופית קודמת
שקופית הבאה

הנצחה הינה הרצון של האדם לשמר לעד את זכר יקיריו. ההתמודדות עם הפרידה מאחד מבני המשפחה היא קשה וכואבת. ההנצחה מהווה נדבך אחד העוזר בהתמודדות זו. כל רצונו של האדם במות עליו יקירו הוא להחזירו לחיים, ומשאינו יכול לעשות זאת הרי שההנצחה 'תחייה' חלקית את האדם ופועלו. ההנצחה לא תניח לשכוח את האיש ומורשת חייו.

דרכי ההנצחה הינן רבות ומגוונות בדיוק כפי שבני האדם שונים זה מזה. כל אדם הוא עולם ומלואו ומתוך דרך חייו ופועלו צומחת בוודאי דרך ההנצחה המתאימה לו.

להלן סוגי הנצחה עיקריים שאנו, ב'דרך אחרת', מפיקים:

הפקת ערב הנצחה לכבודו של המונצח, חייו ופועלו. ערב בו אנחנו, יחד עם בני המשפחה והחברים נבנה תכנים המתאימים לאופי המונצח והנצחת זכרו.

ערב הנצחה מכובד ומרגש כדוגמת:

 • ערב בסגנון ה'מעגל'/'חיים שכאלה' בו משפחה וחברים מספרים עליו. מעין שיח, לעתים עצוב, מרגש, מצחיק, המלווה בשירים נבחרים המתאימים לערב מחד ומפי זמרים שאהב מאידך.
 • ערב עם שחקנים המייצרים בפני הקהל, בזמן אמת, סיטואציות ומצבים מתוך חייו ופועלו של המונצח. גם כאן ניתן לשלב מוסיקה, שירים ושירה.
 • ערב שכולו שירה אם זוהי היתה דרכו ואהבתו.

ערב ההנצחה כולל:

 • עבודת מחקר מקדימה ויצירת קשר עם המשתתפים הפעילים להכנת תכנים מתאימים ומרגשים לערב
 • ארגון מקום מתאים באווירה וכמות המשתתפים
 • הנחיית הערב
 • קייטרינג, כיבוד
 • תמונת פורטרט, מצגת
 • זמר/ת, נגן
 • צילום סטילס/וידאו
 • הגברה (במקרה והמקום לא מספק)

ספר דרך חיים – זהו מחקר אוטוביוגרפי המוציא לאור ספר עם סיפור חייו של האדם מאספקטים וזוויות שונות. תחנות משמעותיות בחייו, משפחה ואילן יוחסין, חברים ובני משפחה מספרים עליו, המורשת שהוא מותיר אחריו ועוד. התהליך – מתבצע תחקיר , נאספים חומרים, תמונות, ראיונות אשר בסופו של תהליך מיושמים ומתורגמים לספר לזכרו.

אלבום תמונות עם סיפור חיים – מקבץ של תמונות מרצף חייו של האדם יחד עם סיפורים קצרים על אירועים משמעותיים בחייו, כתיבה של בני משפחה וחברים ועוד. התהליך – איסוף תמונות, חומרים כתובים מבני משפחה וחברים ומתוך החומרים יצירת אלבום תמונות מרגש.

ספר הקדשה – הפקת ספר מהתחום בו עסק המונצח בחייו או אחד מתחומי תחביביו. הספר משלב מידע וידע בתחום הנבחר יחד עם תמונות מעברו של המונצח. לדוגמא ספר מתכונים המוקדש לאמא שהייתה בשלנית ואופה מעולה ובו משולבים מתכונים נבחרים יחד עם תמונות, טיפים וסיפורים הנלווים למלאכת הבישול והאפייה. או ספר מסלולי טיולים נבחרים המוקדש לאדם שאהב מאוד את שבילי ארץ ישראל.

יום פעילות המוקדש לזכרו של המונצח וברוח פועלו כמו טיול בשבילי ישראל, פיקניק משפחתי בחיק הטבע, מרוץ אופניים, משט ועוד.

אנדרטה/חדר פעילות – יצירת 'מקום' שיזכיר ויספר את הסיפור. אנדרטה המציינת את המקום שבו קרה אירוע משמעותי בחייו או לחלופין המקום בו נפל. צורת האנדרטה יכולה להביע משהו ואף המלל המלווה אליה. הקמת גן משחקים על שמו או חניון טיולים אם אהב את שבילי ישראל. לעתים אף הקמת חדר פעילות במוסד כלשהו, למשל חדר מוסיקה בספרייה עירונית אם נפשו ופועלו היה בתחום המוסיקה.

אתר הנצחה באינטרנט עם גישה בעזרת ברקוד (QR) הנחרת על המצבה שלו.

כמובן ישנן עוד מגוון רעיונות ודרכים אחרות ונוספות להנצחה. הרי בני האדם נולדו שונים זה מזה והדרכים בהן הם חיו אף הן מגוונות ולכן, ניתן יהיה למצוא דרכים נוספות ויצירתיות להנצחת דרכם.

אנו כאן כדי להוציא לפועל כל רעיון והגיג העולה על רוחכם.