דרכי הנצחה

הנצחה 2
דרכי הנצחה

הנצחה הינה הרצון של האדם לשמר לעד את זכר יקיריו. ההתמודדות עם הפרידה מאחד מבני המשפחה היא קשה וכואבת. ההנצחה מהווה נדבך אחד העוזר בהתמודדות זו.

כל רצונו של האדם במות עליו יקירו הוא להחזירו לחיים, ומשאינו יכול לעשות זאת הרי שההנצחה 'תחייה' חלקית את האדם ופועלו. ההנצחה לא תניח לשכוח את האיש ומורשת חייו.

דרכי ההנצחה הינן רבות ומגוונות בדיוק כפי שבני האדם שונים זה מזה. כל אדם הוא עולם ומלואו ומתוך דרך חייו ופועלו צומחת בוודאי דרך ההנצחה התאימה לו. ברצוני להביא בפניכם מספר דרכי הנצחה הרווחות היום בקרב האוכלוסייה.

ראוי לציין כי המושג הנצחה ברוב המקרים נקשר במוחנו לפעילות הנעשית לאחר מותו של יקירנו. אך לא כך הדבר, ישנה בידנו תמיד האפשרות להנציח את יקירינו בעודם בחיים. לפני שאפרט את דרכי ההנצחה לאחר המוות הרשו לי להציג בפניכם פעילויות הנצחה שניתן לבצע יחד עם האדם עוד בחייו.

ימי הולדת לגיל הזהב

הפקת ערב שמח שייסוב סביב החוגג וכברת הדרך שעבר בחייו. בערב ניתן לשלב מופע שחקני פלייבק שממחיזים צמתים ואירועים משמעותיים בחייו ה'מכניסים' את הקהל אל תוך סיפור החיים המרגש. כמוכן, ניתן יהיה לשלב קטעי זמר ומלל כדוגמת 'חיים שכאלה', ספר, אלבום או מצגת (יפורט בהמשך) ועוד. עצם נוכחותו של החוגג בערב שכזה הופכת את הערב למרגש וייחודי עם זיכרון נעים לעתיד.

ספר/אלבום זיכרון

ישנן מספר רמות של הנצחה כשמדובר בספר/אלבום

  • ספר דרך חיים – זהו מחקר אוטוביוגרפי המוציא לאור ספר עם סיפור חייו של האדם מאספקטים וזוויות שונות. תחנות משמעותיות בחייו, משפחה ואילן יוחסין, חברים ובני משפחה מספרים עליו, המורשת שהוא מותיר אחריו ועוד. התהליך – מתבצע תחקיר , נאספים חומרים, תמונות, ראיונות אשר בסופו של תהליך מיושמים ומתורגמים לספר לזכרו.
  • אלבום תמונות עם סיפור חיים – מקבץ של תמונות מרצף חייו של האדם יחד עם סיפורים קצרים על אירועים משמעותיים בחייו, כתיבה של בני משפחה וחברים ועוד. התהליך – איסוף תמונות, חומרים כתובים מבני משפחה וחברים ומתוך החומרים יצירת אלבום תמונות מרגש.
  • ספר הקדשה – הפקת ספר מהתחום בו עסק המונצח בחייו או אחד מתחומי תחביביו. הספר משלב מידע וידע בתחום הנבחר יחד עם תמונות מעברו של המונצח. לדוגמא ספר מתכונים המוקדש לאמא שהייתה בשלנית ואופה מעולה ובו משולבים מתכונים נבחרים יחד עם תמונות, טיפים וסיפורים הנלווים למלאכת הבישול והאפייה. או ספר מסלולי טיולים נבחרים המוקדש לאדם שאהב מאוד את שבילי ארץ ישראל.

ערב לזכר

הפקת ערב לזכרו של אדם המכיל בתוכו את סיפור חייו יחד עם משפחה וחברים. ערב מרגש בו מגוללים את סיפור חייו בעזרת עזרים שונים:

  • שחקני פלייבק הממחיזים סיפורים ואירועים משמעותיים מחייו ומפיחים בהם רוח חיים ובכך מרגשים ומשתפים את הקהל.
  • מצגת / סרטון  המורכבים מתמונות, קטעי וידאו ממהלך חייו משולבים עם שיר או מקבץ שירים אהוב.
  • הרצאת אורח מתחומי התעניינותו של המונצח כמו למשל מופע המשלב שירה אם היה חבר בחייו בלהקת זמר או אהב מאוד לשיר, הרצאה תחום המיסטיקה אם היה אדם רוחני. התכנים מגוונים ובעיקר מותאמים לאופיו וחייו של האדם.

יום פעילות

באותו סגנון של ערב, ישנה אפשרות להפיק יום פעילות המוקדש לאדם ברוח פועלו. אם בין תחביביו העיקריים נמצא את הרכיבה על אופניים, נפיק מרוץ אופניים – יום פעילות שלם שעיקרו מסלול נסיעה באופניים וכן הפנינג באתר ההתכנסות הסופי עם פעילויות מהנות לילדים ולמבוגרים כאחד, טקס מרגש עם חלוקת תעודות ומדליות יחד עם הנצחתו של האדם ופועלו.

דוגמאות נוספות שניתן לחשוב עליהן – פיקניק בחיק הטבע, משט ועוד.

אנדרטה/ חדר פעילות

לעיתים נבחר להנציח את האדם ע"י יצירת 'מקום' שיזכיר ויספר את הסיפור. אנדרטה המציינת את המקום שבו קרה אירוע משמעותי בחייו או לחילופין המקום בו נפל. צורת האנדרטה יכולה להביע משהו ואף המלל המלווה אליה.

ישנה אפשרות להקמת גן משחקים על שמו או חניון טיולים אם אהב את שבילי ישראל. לעיתים אף הקמת חדר פעילות במוסד כלשהו, למשל חדר מוסיקה בספרייה עירונית אם נפשו ופועלו היה בתחום המוסיקה.

אתר הנצחה באינטרנט עם גישה בעזרת ברקוד (QR) הנחרת על המצבה שלו

בעידן המודרני, רוב חיינו מתנהלים ברשת הגלובלית. רובנו מוצאים את עצמנו מנהלים את חיינו דרך המדיה האלקטרונית החל מהמחשב דרך הטבלט וכלה בטלפונים החכמים. ובשל כך הנצחה בסביבה הזאת הינה רלוונטית מאוד. פיחת דף לזכרו שיכול להכיל הכל, החל מסיפור חיים, תמונות, מכתבים או מאמרים שכתב, סרטוני וידאו ומסרים חשובים המאפיינים את דרכו. האתר לזכרו יכול להיות סטטי אך גם מאוד דינמי עם תחלופה של תכנים מעת לעת.

לאחרונה, פותחה גישה ייחודית לאתרים באינטרנט – QR. כתובת האתר נוצרת כברקוד שבעת הסריקה בעזרת המכשיר הסלולרי ניתן להגיע לאתר ההנצחה. יתרה מכך ניתן לחרוט את הברקוד הזה על המצבה וכל מי שפוקד את קיברו של המונצח יוכל להיכנס לאתר ולהתרשם.

זה היה מקבץ של רעיונות להנצחה, אך כפי שציינתי בהתחלה , תמיד יהיו רעיונות ודרכים אחרות ונוספות להנצחה. הרי בני האדם נולדו שונים זה מזה והדרכים בהן הם חיו אף הן מגוונות ולכן, ניתן יהיה למצוא דרכים נוספות ויצירתיות להנצחת דרכם.